Zajímavosti

přijďte za profesionály, nabízíme kompletní služby v oboru oční optiky

Tipy a rady pro správný výběr brýlí

Brýle jsou základní ingrediencí prvního dojmu. Jako výrazný prvek tváře na sebe strhávají pozornost a zásadně ovlivňují to, jak nás vnímají ostatní.

Brýle jsou základní ingrediencí prvního dojmu. Jako výrazný prvek tváře na sebe strhávají pozornost a zásadně ovlivňují to, jak nás vnímají ostatní. Mohou nám dát vyniknout, nebo nás naopak shodit. Přitom stačí dodržet pár základních pravidel, které vás navedou ke správné volbě.

Výběr tvaru: vždy opačný k obličeji
Pro hranatý obličej volte brýle kulaté nebo oválné, s tenkým rámem nebo i zcela bezrámové. Své ostré rysy tím mírně zjemníte, naopak s hranatými obroučkami by ještě více zhrubly. Pro optické zkrácení obličeje volte silnější horizontální linie. Zakulaceným obličejům sluší zase hranaté tvary, s kulatými byste mohli působit dětinsky až komicky. Šmrnc vám dodají modely, které se ve spodní části zužují, a opticky vám tak obličej protáhnou.

Majitelé srdcovitých tváří (širší čelo, úzká brada) mají výběr brýlových obrub jasný. Ženám sednou především oválné, mužům dodají sebevědomý a dominantní výraz hranaté. Opakem je lichoběžníková tvář, kde je ve vašem zájmu opticky rozšířit horní část obličeje výraznými, hranatými obroučkami. Efekt ještě podpoříte asymetrickým modelem, jehož horní hrana bude širší než spodní.

Nejlépe jsou na tom majitelé oválných tváří, těm sluší téměř cokoli a mohou si svobodně vybrat, zda chtějí kulatými obroučkami své rysy změkčit, nebo hranatými přiostřit.

Brýle podle příležitosti
Stejně jako byste na obchodní jednání nepřišli v pyžamu, nevezmete si na něj ani extravagantní brýle. Při koupi vždy uvažujte nad tím, kam budete v brýlích chodit, kdo vás v nich uvidí a co si podle toho o vás pomyslí. Není od věci mít doma alespoň dva, tři modely a střídat je podle potřeby.

V rozhodování pomůže i značka, každá se totiž specializuje na jiný životní styl. Zatímco v luxusní restauraci zazáříte s obrubami od Versaceho, na tenisový kurt si vezměte radši sportovní brýle Carrera a do umělecké kavárny retro model brýlí značky Ray Ban. Nezapomeňte, že v dnešní době už pořídíte i značkové brýle za rozumnou cenu.

Materiál a barva
Plastové obroučky umožňují výrobcům experimentovat se vzory a barvami a bývají nejodvážnější. Kovové brýle jsou sázkou na klasickou eleganci a seriózní dojem. Titan je zase lehký a díky pružnosti jde snadno přizpůsobit. Barvu obrub volte podle barvy svého oblečení, vlasů a pokožky. A pokud se ve všech těch kritériích už začínáte ztrácet, nechte si poradit. Zkušený optik na první pohled pozná, co vám bude slušet a co ne.

brýlové obroučky Carrera brýlové obroučky Diesel brýlové obroučky Dutz brýlové obroučky Eisenbach brýlové obroučky Humphaey's brýlové obroučky Max Mara brýlové obroučky Porsche Design brýlové obroučky Rodenstock brýlové obroučky Silhouette brýlové obroučky Snith brýlové obroučky Stepper brýlové obroučky Vogue