Zajímavosti

přijďte za profesionály, nabízíme kompletní služby v oboru oční optiky

Historie kontaktních čoček II

Svět kolem nás vnímáme na základě pěti smyslů, které se od sebe zásadně liší a umožňují nám tak poznat věci kolem nás co nejkomplexněji.

Svět kolem nás vnímáme na základě pěti smyslů, které se od sebe zásadně liší a umožňují nám tak poznat věci kolem nás co nejkomplexněji. Problém nastává ve chvíli, kdy je jeden ze smyslů nedokonalý nebo ne tak dokonalý jako smysly ostatní. Tento handicap je ihned citelný a způsobuje každému, kdo se s ním potýká, těžkosti fyzického, ale i psychického rázu. Pocity neplnohodnosti a nízké sebevědomí provází nízkou kvalitu jednoho ze smyslů a pokud je tím smyslem zrakem, který nám pomáhá orientovat se v prostoru a je tak zásadní pro naše přežití, ale i sociální interakci, je jeho částečná ztráta těžkou ranou.

Naštěstí je člověk zvídavý a snaží se si situaci ulehčit všemi možnými způsoby. A tak se lidstvo v oblasti technologického vývoje vlastně posunuje pořád dopředu. Řešením pro krátkozrakost, která trápí mnoho lidí i v mladém věku, jsou určitě brýle. Ale druhým stupněm brýlí, co se týká pohodlnosti, jsou kontaktní čočky.

Kde se vzaly a kdo poprvé přišel s tímto tak neobyčejným a přesto účinným způsobem korekce zraku? Kdy lidé začali přemýšlet o možnosti čočku brýlí zmenšit a učinit ji natolik pohodlnou, měkkou a hygienicky nezávadnou, že by mohla být instalována přímo do oka? Kontaktní čočky, nápad nosit brýle ne na očích, ale v očích, je starý jako objev, že možnosti všech lidí v oblasti smyslů a jejich plného fungování nejsou stejné.

Korekce zraku byla velkým tématem už v době renesance. Ale už dávno před tímto znovuzrozením antických tradic v myšlení bylo jasné, že se zrak postupem času opotřebovává a že u některých lidí ani čas nehraje tak významnou roli a na scénu vstupují vrozené dispozice, které bohužel některé členy společnosti znevýhodňují.

Aby byly všem nabídnuty stejné šance v oblasti zraku a všichni měli možnost vidět právě tolik a tak ostře jako každý druhý, začalo se s vývojem prvních brýlí. Čočky, které upravovaly, zrak byly převratným vynálezem, ze kterého těžíme dodnes. A co teprve kontaktní čočky?

brýlové obroučky Carrera brýlové obroučky Diesel brýlové obroučky Dutz brýlové obroučky Eisenbach brýlové obroučky Humphaey's brýlové obroučky Max Mara brýlové obroučky Porsche Design brýlové obroučky Rodenstock brýlové obroučky Silhouette brýlové obroučky Snith brýlové obroučky Stepper brýlové obroučky Vogue