Zajímavosti

přijďte za profesionály, nabízíme kompletní služby v oboru oční optiky

Historie kontaktních čoček I

S úplně prvními pokusy, které vedly k teoretickému uchopení kontaktní čočky, je spojován člověk vskutku renesanční.

S úplně prvními pokusy, které vedly k teoretickému uchopení kontaktní čočky, je spojován člověk vskutku renesanční. Leonardo da Vinci v jedné ze svých knih popisuje metodu přímé náhrady nedostatků oční čočky možností nosit přes oko jakési vodou naplněné sklíčko už v roce 1508. Přestože se v případě pojetí kontaktní čočky italského malíře a vynálezce ještě nejednalo o technicky proveditelný vynález a sám da Vinci se zajímal více o mechanismus srovnání nebo narovnání oka, je tato zmínka považována za tu úplně první v literatuře.

Další pokus o posunutí nápadu dál, nejlépe do sféry praxe, má na svědomí francouzský filosof, ale hlavně matematik a také fyzik René Descartes. Ten v roce 1636 navrhoval umístit na rohovku skleněnou trubičkou naplněnou tekutinou. Konec trubičky měl být vyroben z průzračného skla a sloužit k takovému zakřivování oční čočky, které by zaručilo korekci zraku. Bohužel teorie za praxí poněkud pokulhávala. Když pacient s trubičkou v oku mrknul, korekční aparát vypadnul. Muselo se tedy přemýšlet dál. Mezi jednotlivými vynálezy byly dosti velké časové prodlevy. Každý další se objevil s nějakým převratným technologickým objevem, v nějž vynálezce vkládal své naděje.

V roce 1801 Thomas Young využil Descartesova modelu a k zajištění čočky na místě, tedy v oku, použil vosk. Nicméně stejně jako v případě da Vinciho návrhu, ani ten Youngův nesloužil primárně ke korekci zraku. Za tímto účelem byl až o čtyřicet čtyři let později rozpracován nápad Johna Herschela. Ten navrhoval upravovat nedokonalost zraku malou kapslí, která by byla naplněna živočišným želé. Na kapsli chtěl položit formu rohovky a celé to těsně přimáčknout na nějaký druh transparentního materiálu. Sám Herschel tento svůj nápad nikdy do praxe neuvedl, představy první kontaktní čočky podle něj ale využil Maďar István Komáromy, který začal vytvářet formy rohovky podle skutečných očí, což později umožnilo sériovou výrobu čoček. Ty měly totiž poprvé tvar opravdové oční rohovky. Cesta k měkkým kontaktním čočkám byla ale ještě stále dlouhá a plná překážek.

brýlové obroučky Carrera brýlové obroučky Diesel brýlové obroučky Dutz brýlové obroučky Eisenbach brýlové obroučky Humphaey's brýlové obroučky Max Mara brýlové obroučky Porsche Design brýlové obroučky Rodenstock brýlové obroučky Silhouette brýlové obroučky Snith brýlové obroučky Stepper brýlové obroučky Vogue